Чи раніше не було ДТП? А може, вони були, але про них не говорили? Джерело зображення: pixabay.com

Твердження про те, що раніше не було ні автокрісел, ні ременів і (нібито) в аваріях ніхто не гинув, чуємо всі. Багато хто досі впевнений, що колись ДТП не було і всі їхали спокійно, а тепер усі перебільшують з турботою про безпеку. Дитячі сидіння, ремені, подушки безпеки – чиста мода! Як було насправді в минулому? Ця статистика Вас здивує …

Смертельні ДТП у 2021 році

Статистика за 2021 рік (надана міністром інфраструктури) свідчить, що за 12 місяців 2021 р. у Польщі сталося 22 613 ДТП. Звичайно, це висока цифра, яка далека від відомого шведського «нульового» бачення повної ліквідації аварій зі смертельними наслідками. Скільки людей загинуло в цих аваріях? В 2021 році у Польщі на дорогах загинуло 2212 людей.

Смертельні аварії 1991 року

Але повернемося на 30 років назад. До 1991 року, коли сучасні молоді батьки самі ще були дітьми. Згідно зі статистикою поліції, у 1991 році на дорогах сталося 54 038 аварій. Це майже вдвічі більше, ніж у 2021 році! А скільки людей тоді було вбито? Цифра лякає: загинула 7901 людина. Це втричі більше загиблих (на 5689 осіб більше), ніж у 2021 році. Як бачите, 1990-ті роки були не такими райдужними. Принаймні в автомобільній промисловості. Після політичного прориву поляки почали масово сідати на швидші автомобілі, імпортовані із Заходу, часто зношені, пошкоджені чи розбиті, а дороги в країні все ще були вузькі, звивисті, без широкого узбіччя, з жахливою поверхнею. Наслідки добре видно в статистиці аварій…

Смертельні аварії 1977 року

На наш подив, збереглася статистика трафіку 70-х рр. Від того, що ми виявили, у нас волосся стало дибки! Незважаючи на те, що на той час у Польщі автомобіль був предметом розкоші та досі недоступний, а кінський візок зустрічався де-не-де частіше, ніж культова русалка чи малюк, дорожньо-транспортних пригод сталося 39 562 – майже на 17 000 більше, ніж у 2021 році! Мало того, кількість загиблих на дорогах у 1977 році склала 6052 людини – на 3840 осіб більше, ніж у 2021 році…

Підведемо підсумки…

Звідки ця хибна думка, що «раніше аварій не було, їздити було безпечно і всі були живі»? Є кілька причин.
Перший – це цензура, якій до 1989 року підлягали, серед іншого, всі ЗМІ та видання. Цензура забороняла оприлюднювати будь-яку інформацію про нещасні випадки, раптову смерть, стихійні лиха тощо.
Друга причина – кількість, доступність, швидкість і якість ЗМІ. Інтернет почав «заходити» лише в 90-х, потім з’явилися радіосервіси, які щогодини видають новини. Найшвидшими газетами були щоденні газети. Раніше не було ні незалежних ЗМІ, ні новин, ні місцевих новин. Не було сайтів, присвячених безпеці.
То як тоді люди дізнаються про ДТП та їх жертви? Якщо інцидент трапився не з родиною чи близькими друзями, справді могло скластися враження, що «нещасних випадків не було». Але те, що ми чогось не знаємо, не означає, що цього не існує. Згадаймо вибух на Чорнобильському атомному реакторі, який стався в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року. Влада СРСР розкрила цей факт лише 28 квітня – катастрофу вже не можна було тримати в таємниці, оскільки Європою поширилася радіоактивна хмара, її джерело виявили шведи, а про все повідомило BBC. З огляду на можливість відкладати новини про подібні події, маніпуляції інформацією про ДТП здаються дріб’язковою справою… Про це легко забути, коли сьогодні інформація передається так швидко, що буває так, що сім’ї загиблих дізнаються про смерть своїх рідних з інтернету…

Підводячи підсумок: вислів «Аварій раніше не було і всі якось жили» — неправда і… МІФ. Було зовсім навпаки. Незважаючи на значно менший трафік на дорогах, у десятки разів меншу кількість автомобілів і значно менші швидкості, аварій і жертв було більше, ніж зараз. Нагадуємо:

2021 рік: 22 613 ДТП і 2 212 загиблих
1991: 54 038 аварій і 7 901 загиблих
1977: 39 562 аварії та 6 052 смерті

Тож якщо ви коли-небудь прочитаєте коментар про те, що «раніше було безпечніше, а тепер лише аварія за аварією», або що раніше не було ременів безпеки чи автокрісел і ніхто не загинув» — обов’язково надішліть йому цю статтю…